Psihološka podpora za spodbujanje duševnega zdravja in dobrega počutja med mladimi oskrbovalci v Evropi (Me-We), 2021

Osnovne informacije o raziskavi

ADP - IDNo: MEWE21
DOI: https://doi.org/10.17898/ADP_MEWE21_V1
Glavni avtor(ji):
  • Hlebec, Valentina
  • Bolko, Irena
  • Magnusson, Lennart
  • Brolin, Rosita
  • Becker, Saul
  • Lewis, Feylyn
  • Morgan, Vicky
  • Leu, Agnes
  • Alder, Elena
  • Phelps, Daniel
  • De Boer, Alice
  • Hoefman, Renske
  • Bouwman, Tamara
  • de Jong, Nynke
  • Santini, Sara
  • Socci, Marco
  • D'Amen, Barbara
  • Boccaletti, Licia
  • Hanson, Elizabeth
Izdelal datoteko podatkov:
UL FDV - Univerza v Ljubljani, Fakulteta za družbene vede
LNU - Linnéuniversitetet = Univerza Linnaeus

Kraj; datum:

Ljubljana, Kalmar; 2021

Finančna podpora:

Evropska unija

Številka projekta:

754702 (EU)

Vsebina raziskave

Ključne besede ADP: zdravje, skrb za zdravje, duševno zdravje, dejavniki vpliva na zdravje, problemi mladih, mladostniki, medicinska oskrba, preventivni ukrepi, intervencija, dobro počutje, zdravstveno stanje, negovalne aktivnosti, spodbujanje dobrega počutja pri mladostnikih, mladi oskrbovalci, preventivni program primarne intervencije, psihološka prožnost, psihoedukativni model, terapija predanosti in sprejemanja, randomizirana kontrolirana raziskava, preventiva

Ključne besede ELSST:
DUŠEVNO ZDRAVJE, ZDRAVSTVENA OSKRBA, TEŽAVE Z DUŠEVNIM ZDRAVJEM, ZDRAVJE, MLADOSTNIŠTVO, PSIHOLOGIJA MLADOSTNIŠTVA, MLADOSTNIK , PREVENTIVNA MEDICINA, DOBRO POČUTJE, PSIHOLOŠKE RAZISKAVE, PSIHOLOŠKI TEST

Vsebinska področja CESSDA
ZDRAVSTVO
Mladina
Vsebinsko področja CERIF
Psihologija
Vsebinska področja ADP
MLADI OSKRBOVALCI
ŠOLANJE, USPOSABLJANJE, DELOVNE IZKUŠNJE
DUŠEVNO ZDRAVJE
SKRB ZA DRUGE
ZDRAVSTVENO STANJE
DOBRO POČUTJE
DRUŽBENA PODPORA
URADNA PODPORA IN STORITVE
KVALITETA ŽIVLJENJA
DEMOGRAFIJA


Povzetek:

Raziskovalni projekt “ Psihološka podpora za spodbujanje duševnega zdravja in dobrega počutja med mladimi oskrbovalci v Evropi” (ME-WE), ki ga je financirala Evropska unija (H2020; 2018-2021), je bil namenjen razvoju inovativnega intervencijskega programa primarne preventive za mlade oskrbovalce, stare med 15 in 17 let. Program je bil izveden v šestih evropskih državah (Švedska - koordinator, Italija, Slovenija, Švica, Nizozemska in Združeno kraljestvo). Razvit je bil na podlagi teoretičnega okvira modela DNA-V oziroma v slovenskem jeziku ROS-V: raziskovalec (Discoverer), opazovalec (Noticer), svetovalec (Advisor) in vrednote (Values). Model izhaja iz terapije predanosti in sprejemanja (ACT), ki je primerna za delo z mladostniki pri spodbujanju njihovega dobrega počutja. Avtorji so izvedli randomizirano kontrolirano raziskavo s faktorsko zasnovo dveh krat tri ponovljenih meritev. Uporabljena sta bila dva različna načina izvedbe: a) pristop v živo (izveden v Italiji, Sloveniji in Združenem kraljestvu) in b) mešani pristop, ki združuje srečanja v živo in preko spleta s pomočjo spletnega orodja ZOOM in mobilne aplikacije ME-WE, ki je bila sooblikovana s pomočjo mladih oskrbovalcev v začetnih fazah projekta (izveden na Švedskem, v Švici in na Nizozemskem). Zaradi upoštevanja omejitev in previdnostnih ukrepov, uvedenih na ravni posameznih držav zaradi pandemije COVID-19, je bil program intervencije v celoti prenesen v spletno okolje. V samo vsebino programa niso bile uvedene nobene spremembe, zato je izveden intervencijski program v spletni obliki enakovreden različici pred COVID-19. Rezultate se je spremljalo na ravni posameznika. Udeleženci intervencijske in kontrolne skupine (uvrščene na t.i. čakalni seznam) so izpolnjevali vprašalnik na začetku (T0), takoj po zaključku intervencijskega programa oziroma po sedmih tednih v primeru kontrolne skupine (T1) in po 3 mesecih od zaključka intervencijskega programa oziroma predhodnega merjenja (T2). V nadaljevanju so avtorji rezultate zbrane z omenjenimi tremi merjenji tudi analizirali. Po zaključku tretjega merjenja je bila udeležencem kontrolne skupine ponujena možnost vključitve v intervencijski program. Podatkovna datoteka, kakor tudi vsa spremna gradiva so dostopna izključno na zahtevo.

Metodologija


Čas zbiranja podatkov: oktober, 2019 - februar, 2021
Čas izdelave: 2021
Država: Slovenija, Italija, Nizozemska, Švedska, Švica, Združeno kraljestvo
Geografsko pokritje:

Slovenija, Italija, Nizozemska, Švedska, Švica, Združeno kraljestvo

Enota za analizo:

Posameznik

Populacija:

Mladi oskrbovalci, stari med 15 in 17 let. Ti mladi posamezniki prevzemajo naloge oskrbovanja družinskih članov (npr. staršev, sorojencev, starih staršev) oziroma pomembnih drugih oseb (npr. prijateljev, sošolcev, sosedov), ki potrebujejo pomoč, se soočajo s kroničnim telesnimi in/ali duševnimi boleznimi, so gibalno ovirano, slepi/slabovidni, gluhi/naglušni, imajo težave z odvisnostjo ali težave, povezane s starostjo.

Izključeni:

Izključeni so bili posamezniki, ki niso ustrezali starostnemu kriteriju, ali so bili v času izvajanja programa vključeni v drugo psihoterapevtsko obravnavo, oz. so jemali ali so nameravali začeti jemati zdravila, ki vplivajo na njihovo duševno zdravje in spodbujajo dobro počutje (izključeni so bili tudi tisti, ki so v zadnjih 30 dneh zamenjali zdravila). V program prav tako niso bili vključeni posamezniki, ki se niso mogli sporazumevati v jeziku okolja.

Zbiranje podatkov je opravil:

Univerza v Ljubljani, Fakulteta za družbene vede

Tip vzorca:

Neverjetnostno

Vzorčenje in nabor udeležencev so izvajale partnerske organizacije v sodelujočih državah. Potekalo je v šolah in dijaških domovih (v Sloveniji, na Švedskem in v Švici) oziroma na izbranih geografskih območjih, kjer so poleg šol sodelovali tudi z drugimi deležniki, predvsem iz zdravstvenega in socialnega sektorja, vključno z nevladnimi organizacijami (v Italiji, na Nizozemskem in v Združenem kraljestvu). Uporabljene so bile različne metode rekrutacije, vključno s predstavitvami raziskovalnega projekta v šolah, dijaških domovih in mladinskih centrih, napotitvami preko zdravstvenih delavcev, socialnih delavcev in učiteljev, uporabo promocijskega materiala, kot so letaki in plakati ter sporočili in kratkimi posnetki na družbenih omrežjih in v medijih. Člani raziskovalne skupine so nato v vsaki državi izvedli kratek osebni ali telefonski presejalni intervju, da bi ocenili primernost potencialnih udeležencev za vključitev v program. Po izbruhu pandemije COVID-19 se je vzorčenje v vseh šestih sodelujočih državah izvajalo izključno na daljavo, presejalni vstopni razgovori pa so bili opravljeni po telefonu ali z uporabo videokonferenčnih aplikacij (npr. Zoom, Microsoft Teams). Skupine mladih oskrbovalcev, ki so obiskovale isto šolo oziroma so živele na istem geografskem območju (tj. soseska ali območje s poštno številko) so bile naključno dodeljene bodisi intervencijski bodisi kontrolni skupini. Randomizacijo je izvedel član raziskovalne skupine, ki ni bil vključen niti pri rekrutaciji niti pri izvajanju intervencijskega programa, s pomočjo spletnega generatorja številk. Podrobnosti v spremnih publikacijah.

Način zbiranja podatkov:

Vprašalnik za samoizpolnjevanje: papirnati

Vprašalnik za samoizpolnjevanje: spletni

Uteževanje:

Brez uteževanja.

Omejitve dostopa

Podatki se izročajo izključno za izobraževalne in raziskovalne namene. Na voljo so pod mednarodno licenco Creative Commons Priznanje avtorstva + Nekomercialno 4.0. Arhiv izroča podatke uporabnikom samo za namen, ki ga posebej opredelijo, ob zagotovitvi spoštovanja profesionalnih etičnih kodeksov. Uporabnik se posebej zaveže, da bo skrbel za tajnost podatkov in opravljal analize brez poskusov identifikacije posameznika.

Kontakt: Arhiv družboslovnih podatkov

Pri objavah, ki bi sledile na podlagi podatkov, je potrebno polno citirati avtorja in Arhiv.

Vsak uporabnik je dolžan opozoriti na morebitne pomanjkljivosti gradiva.

Uporabnik naj pred uporabo pozorno prebere spremljajočo dokumentacijo in se v primeru nejasnosti obrne na avtorje raziskave ali Arhiv.

Osnovne informacije o datoteki podatkov

Naslov podatkovne datoteke: Psychosocial support for promoting mental health and wellbeing among adolescent young carers in Europe (Me-We), 2021 [Podatkovna datoteka]

ID datoteke: F1

Avtor podatkovne datoteke: Hlebec, Valentina; Bolko, Irena; Magnusson, Lennart; Brolin, Rosita; Becker, Saul; Lewis, Feylyn; Morgan, Vicky; Leu, Agnes; Alder, Elena; Phelps, Daniel; De Boer, Alice; Hoefman, Renske; Bouwman, Tamara; de Jong, Nynke; Santini, Sara; Socci, Marco; D'Amen, Barbara; Boccaletti, Licia; Hanson, Elizabeth

Format: *.txt - TEKST

  • število spremenljivk: 1063
  • število enot: 217

Licenca: ccbync

Verzija: 21. avgust 2024

Dodatna pojasnila:

1) Podatkovna datoteka je bila pod embargom do decembra 2024. = The data file was embargoed until December 2024. 2) Podatkovna datoteka in spremna gradiva so dostopna na zahtevo izključno v varovanem okolju za namen znanstvenega raziskovanja. Za dostop kontaktiraj ADP. = The data file and accompanying materials are available upon request exclusively in a secure environment for the purpose of scientific research. For access contact ADP.

Spremenljivke

Za dostop do podatkov kontaktiraj ADP.

Dostop do podatkov in dokumentacije - Nesstar


POGOJI UPORABE:

Licenca Creative Commons Priznanje avtorstva + Nekomercialno

OPOMBA: 1) Podatkovna datoteka je bila pod embargom do decembra 2024. = The data file was embargoed until December 2024. 2) Podatkovna datoteka in spremna gradiva so dostopna na zahtevo izključno v varovanem okolju za namen znanstvenega raziskovanja. Za dostop kontaktiraj ADP. = The data file and accompanying materials are available upon request exclusively in a secure environment for the purpose of scientific research. For access contact ADP.

STATUS RAZISKAVE

4 - Polni opis raziskave in kodirna knjiga spremenljivk s polnim besedilom vprašanj.

KATEGORIJA RAZISKAVE

9 - najvišji rang, primerjalne ali kontinuirane raziskave, pomembne populacije, metodološko ustrezne

  Kako citiram to RAZISKAVO?

Hlebec, V., Bolko, I., Magnusson, L., Brolin, R., Becker, S., Lewis, F., ... Hanson, E. (2024). Psihološka podpora za spodbujanje duševnega zdravja in dobrega počutja med mladimi oskrbovalci v Evropi (Me-We), 2021 [Podatkovna datoteka]. Ljubljana: Univerza v Ljubljani, Arhiv družboslovnih podatkov. ADP - IDNo: MEWE21. https://doi.org/10.17898/ADP_MEWE21_V1

COBISS.SI
Cobiss tip: 2.20
Datum prve podatkovne objave: 2024
UNI-FDVCESSDA coretrust_logo RDA_Node
ADP je del Inštituta za družbene vede na Fakulteti za družbene vede. Sredstva za delovanje ADP je zagotovil ARRS v okviru infrastrukturnega programa "Mreža raziskovalnih infrastrukturnih centrov Univerze v Ljubljani." ADP je član združenja evropskih arhivov družboslovnih podatkov CESSDA. © ADP (ISSN 2385-9415) | 1997 - 2017 | arhiv.podatkov@fdv.uni-lj.si