Datum objave: 08. 04. 2017 Datum zadnjega pregleda: 08. 04. 2017
Kako citiram to stran?
Arhiv družboslovnih podatkov. 2023. II. Zbiranje in ustvarjanje. Dostopano prek: http://adp.fdv.uni-lj.si/usposobi/ZKG/ustvarjanje/ (DD. mesec leto).
Faza zbiranja in ustvarjanja podatkov sestoji iz:
Legal and ethical issues: Consent, Anonymisation, Access Regulation
Veerle Van den Eynden, ADP tečaj za doktorske študente / ADP course for doctoral students, Ljubljana 2015
Pristanek na sodelovanje v raziskavi
O zaščiti zasebnosti, k čemur nas zavezuje tako Zakon o varstvu osebnih podatkov kot etični kodeksi raziskovalne skupnosti, moramo razmišljati že pred zbiranjem podatkov, med njim in pri pripravi končne podatkovne datoteke. Etični kodeksi priporočajo, da sodelujoče zavarujemo pred nepotrebno škodo in zagotovimo sodelovanje ob pristanku s seznanitvijo ter da pri raziskovanju upoštevamo področne metodološke standarde.
Udeleženec raziskave mora potrditi, da se strinja s sodelovanjem v projektu. Pristanek o sodelovanju je lahko podan v ustni ali pisni obliki. Seznanjanje s podrobnostmi glede sodelovanja pri projektu je posebej pomembno takrat, ko bomo izvajali intervjuje, ustvarjali avdio- in videovsebine ter raziskovali posebej občutljive vsebine in skupine (otroci, medicinske raziskave, kriminaliteta, raziskave na delovnem mestu).Posebej je pomembno, da namen raziskave, s katerim seznanjamo udeležence, vsebuje tudi možnost druge rabe podatkov tudi po zaključku projekta.
Ustrezno informiranje proučevane populacije in njihov pristanek k sodelovanju je ključnega pomena za potek življenjskega kroga podatkov. Pristanek respondentov namreč vpliva na:
Potencialni respondenti morajo imeti zadostne informacije, da se lahko zavestno odločijo za sodelovanje. Učinkovito in skrbno pripravljene informacije povečajo transparentnost raziskovanja, kot tudi respondentovo zaupanje, da se bo s posredovanimi podatki ravnalo odgovorno v celotnem življenjskem krogu podatkov.
Obrazec Pristanek na sodelovanje
Informacijski dokument in pristanek na sodelovanje sta vezana na posebnosti posameznega raziskovanja. Lahko govorimo o pisnem ali ustnem pristanku raziskovanju. Dokumenta se razlikujeta tudi glede na vrsto raziskovanja – kvantitativno ali kvalitativno (glej Research Ethics and New Forms of Data (OECD) in Timescapes).
Pisna privolitev praviloma vsebuje informacijski dokument in podpisan obrazec Pristanek na sodelovanje. Vsebina Informacijskega dokumenta je naslednja:
Obrazec o pristanku mora biti napisan v enostavnem jeziku. Udeleženec raziskave mora imeti jasno možnost opredeliti se glede naslednjega:
Obrazec naj vsebuje podpise in datume podpisa za udeleženca in raziskovalce.
Kadar narava zbiranja podatkov to omogoča, je informacija o tem, kako boste ravnali z raziskovalnimi podatki med in po projektu, dostopna tudi na spletnih straneh projekta, kjer se respondent lahko informira.
POMEMBNO za ohranjanje in drugo rabo
Udeleženca raziskave je potrebno informirati, da se bodo po zaključku projekta raziskovalni podatki shranili in bodo dostopni drugim raziskovalcem za potrebe sekundarne analize v raziskovalne in izobraževalne namene.
Primeri tovrstnega informiranja:
Raziskovalec naj se pred začetkom raziskovanja prav tako pozanima, ali narava raziskave, financer ali raziskovalna ustanova zahteva mnenje pristojne etične komisije.
Analiza izobraževanja na daljavo v času prvega vala epidemije covida-19 v Sloveniji, 2020
Delavnica NRRP in objava podatkov v ADP
Odprta znanost in Obzorje Evropa: zahteve, priporočila in dileme
Konferenca IASSIST: Bridging oceans, harbouring data & anchoring the future